Zajęcia logopedyczne

Propozycje zajęć 23.06.2020

Drodzy Rodzice i Przedszkolaki,
Dziękuję za wytrwałą współpracę, szczególnie w tych ostatnich trudnych miesiącach. Ćwiczenia logopedyczne często są prowadzone nawet przez kilka lat, ale nie muszą być nudne. Jako ostatnią pracę domową przesyłam załącznik – 14-dniowe wyzwanie logopedyczne. Może Wam Przedszkolakom uda się komuś rzucić wyzwanie i wykonać wszystkie zadania?
Na wakacje życzę przede wszystkim dużo zdrówka, uśmiechu, odpoczynku i wielu ciekawych pomysłów na zabawy – nie tylko logopedyczne.
Pozdrawiam serdecznie,
Logopeda, Małgorzata Bator

Propozycje zajęć 17.06.2020

Drodzy Rodzice!

Dziś troszkę o głosce R.

Głoska [r]jest dźwiękiem trudnym pod względem artykulacyjnym. Pojawia się zwykle najpóźniej w zasobie dźwiękowym dziecka, czasem dopiero między 5 a 6-tym rokiem życia, co można uznać za prawidłowość, zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko zaczęło mówić stosunkowo późno. Wcześniej bywa ona zastępowana kolejno przez głoski [j], [l], które są formami rozwojowymi głoski [r].

Wadliwa wymowa dźwięku [r] jest jedną z bardzo często występujących wad wymowy u dzieci, a niekiedy także u dorosłych – nazywana jest rotacyzmemlub reraniem.

Mogirotacyzm – to opuszczanie głoski [r].

Pararotacyzm – wymawianie zamiast [r] jakiegoś innego dźwięku, np. [l], [u], [i].

Zniekształcone formy [r] określane są mianem rotacyzmu właściwego.

Chciałam dzisiaj zaproponować Waszym pociechom ćwiczenia artykulacyjne wspomagające wywołanie lub utrwalenie głoski [r]. Ćwiczenia w formie zabawy – takie dzieci wykonują najchętniej.

Życzę więc udanej i owocnej zabawy

Logopeda, Małgorzata Bator

Propozycje zajęć 10.06.2020

Drogie Przedszkolaki!

Przed Wami kolejne zadanie – tym razem z głoskami [K, G]. Są to głoski tylnojęzykowe, to znaczy, że pracuje tył języka, a czubek nie powinien pokazywać się między ząbkami.

Kto wie, jaki odgłos wydaje gęś lub kogut? Kto wie, jak nazywa się dziki kot w paski? Kto zostanie Mistrzem gry planszowej? Kto wykona wszystkie zadania poprawnie? Czy na pewno to takie proste? J Możecie sami sprawdzić. Kiedy już pokonacie przeciwników, możecie ponownie sprawdzić, czy jesteście spostrzegawczy. Do tego posłuży kolejne zadanie – milutki KOTEK, w którym kryje się mnóstwo ciekawych obrazków. Dla ułatwienia dodaję do niego listę słówek z naszymi dzisiejszymi głoskami.

Życzę miłej zabawy

Logopeda, Małgorzata Bator

Propozycje zabaw 2.06.2020

Drogie Przedszkolaki!

Dzisiaj zapraszam do zabaw z głoską S. Wymawiając wyrazy z głoską S trzeba pamiętać, że ząbki mamy złączone, a język leży swobodnie za dolnymi ząbkami. Warto pamiętać też, że głoska ta zaliczana jest do głosek uśmiechniętych, czyli wymawiając ją warto się uśmiechnąć 🙂

Dzisiejsze ćwiczenia będą polegać na poprawnym wymawianiu wyrazów, które najpierw musicie znaleźć – sprawdzian dla Waszej spostrzegawczości i koncentracji uwagi. Kto zostanie mistrzem? 🙂 Dołączam do każdej planszy listę słówek. Powodzenia!

Logopeda, Małgorzata Bator