Rytmika

Propozycje zabaw na dzień 7.04.2021

Propozycje zabaw dla dzieci z rytmiki z grup III, IV i V

„Grające szklanki”- rozwijamy zmysł słuchu.

Potrzebne rzeczy:
Kilka szklanek– najlepiej takie same, ale jak będą rożne to też może być, woda, łyżeczki, sznureczek, taśma.

Aby pobawić się w grające szklanki nalewamy do szklanek różne ilości wody, jeśli dziecko jest chętne warto aby wodę ponalewał samodzielnie. Do łyżeczki na końcu przyklejamy taśmą sznureczki. Zabawa polega na pokazaniu dziecku, że szklanki w zależności od tego jaka jest w nich ilość wody wydają różne dźwięki. Dziecko trzymając łyżeczki za sznureczki delikatnie, uderza o brzegi szklanek i nasłuchuje jakie dźwięki się wydobywają. Potem dla upewnienia się ,że dźwięk zależy od ilości wody można bawić się w przelewanie wody ze szklanki do szklanki, świetne ćwiczenie na koordynację ruchową:-)

Możemy dziecko w czasie zabawy pytać, która szklanka ma wysoki dźwięk a która niski i dlaczego? Dziecko szybko to zauważy. Ważne aby wybrać odpowiednie miejsce do zabawy, bo może się trochę nachlapać.

Zabawa „Taniec na stojąco” – zabawa odbywa się przy dowolnej muzyce dyskotekowej. Dziecko stoi bez ruchu – jest tzw. „słupem soli”. Osobą, która może je ożywić jest rodzic. Rodzic podaje dowolną część ciała np. kciuk prawej ręki i tylko on się porusza rytmicznie; zgodnie ze słyszaną muzyką. Kolejno „uruchamia” kolejne części ciała – nogi, biodra, głowa, ramiona itd. aż wprowadzi w ruch całe ciało. Gdy całe ciało zostanie uruchomione wówczas wprowadzamy kolejne części ciała w „stan uśpienia”. Zabawa jest zakończone, gdy znów całe ciało będzie nieruchome.

Zabawy dla dzieci z grup I i II

Zabawa „Pędzel” – dziecko zamienione jest przez rodzica w pędzel, który służy malarzowi do malowania obrazu. Dziecko stoi wyprostowane z rękoma uniesionymi do góry. Gdy rodzic uderza klockiem o podłogę (dźwięki niskie) dziecko pochyla się i maluje obraz na podłodze. Jeśli usłyszy granie np. na łyżkach – dźwięki wyższe – dziecko maluje obraz wiszący na ścianie.

Zabawa muzyczno – ruchowa „Rybki w akwarium” do utworu Camille Saint-Saens „Akwarium”. Link: https://www.youtube.com/watch?v=a4lmvXYRfa4

 Dziecko porusza się swobodnie do rytmu spokojnej muzyki – jest pływającą rybką. Gdy muzyka cichnie dziecko zatrzymuje się bez ruchu, by nie zobaczył ich skradający się do akwarium kot.